Nakamichi 482

Nakamichi 482 dane techniczne:

Nakamichi 482:

to 3-głowicowy magnetofon z dwuwałkowym mechanizmem Nakamichi Classic (Standard) Transport, czyli własnej produkcji. Magnetofon kosztował 775 dolarów i był produkowany w latach 1979-82.

Naka kupiłem na znanym portalu z ogłoszeniami. Deck miał obciętą wtyczkę sieciową i nie podnosił mostka z głowicami. Deck był tzw. dziewicą, wewnątrz bardzo czysty, wyglądał na nigdy nie otwierany. Przyczyną usterki było zmęczenie silnika pomocniczego, który został rozebrany, co trzeba wyczyszczone i nasmarowane. Śmiga do dziś.

Magnetofon z oryginalnym mechanizmem Nakamichi z trzema silnikami, który choć do najszybszych nie należy posiada wysoką kulturę pracy, głucho i miękko przełączając funkcje. Płyta główna leży „na głowie”, jednak producent pomyślał o serwisowaniu decka i najważniejsze regulacje są dostępne poprzez dedykowane otwory.

Jaki jest koń każdy widzi i wyposażenie jak na 3-głowicowy deck jest po prostu marne. Nie znajdziemy żadnej kalibracji, nawet regulacji biasu. Zmiana rodzaju taśmy, tradycyjnie w Naku jest manualna. Nieco upierdliwe jest ustawianie poziomu zapisu suwakami, które nie są zamontowane bezpośrednio przy sobie (jak np. w Nakach z serii BX). Licznik jest mechaniczny, na szczęście z funkcją pamięci. Wyjście słuchawkowe nie posiada regulacji i jest bardzo głośne.

Nakamichi 482 brzmienie:

Ten prosty magnetofon odwdzięcza się bardzo dobrym dźwiękiem, którego po prostu chce się słuchać. Jest muzykalny, melodyjny, ale wciąż czysty, przejrzysty i selektywny, bez zbytniego ocieplania przekazu. Magnetofon posiada urzekającą stereofonię, z precyzyjną lokalizacją. Jest to jeden z niewielu decków, który potrafi oddać głębię, dalsze plany, pogłosy. Podsumowując Nak oferuje brzmienie wyrafinowane i uporządkowane, bogate w detale z pięknie rozciągniętą górą. Bas jest szybki i zwinny, postawiono na jego jakość, a nie ilość. Model 482 może nie przypaść do gustu miłośnikom mocnego uderzenia, dużego tłustego basu i grania gęstego, podanego na twarz. To taki „audiofilski” kaseciak.

Dodam, że kasety, które nagrał Nakamichi 482 świetnie brzmią na innych magnetofonach.

Deck posiada jeden z najmniej „tnących” układów Dolby (co prawda tylko Dolby B), jakie dane mi było słyszeć.

by: @artekk

Więcej o Nakamichi 482 w temacie na naszym forum. Typowe usterki i sposoby ich naprawy. Zapraszamy!

Nakamichi 482 service manual download