Dual C 844

Dual C 844 jest niemieckim deckiem z charakterystycznym sposobem mocowania kasety nazywanym „direct loading”. Jest to deck trójgłowicowy, z napędem typu „Dual Capstan” i wyposażonym w 2 silniki DC. Charakterystycznymi cechami, dość rzadko występującymi, są: przełącznik wyboru aż sześciu typów taśm i dwie prędkości przesuwu taśmy, odpowiednio: 4,76cm/s  oraz 9,5cm/s . Sprzęt zbudowany niezwykle solidnie – masa metalu daje poczucie solidności i trwałości. Jak to Dual 🙂

Dual C 844 brzmienie:

Nie chciałbym uogólniać, ale muszę napisać, że deck prezentuje europejską szkołę brzmienia, które kojarzy mi się z tym co wydają z siebie np. ASC, NAD, Tandberg. Cechami szczególnymi są spójność dźwięku, swoboda prowadzenia basu, dynamika, otwartość średnicy. Dźwięk jest homogeniczny, jawi się jako całość. Japońskie decki zmiękczają przekaz, łagodzą kontury, tu mamy zdecydowane, ofensywne granie. Podoba mi się taki przepis na dźwięk, z jednym małym ale. Mam na myśli jakość, rozdzielczość górnej części pasma. To nie jest deck dla szukających ultradźwięków w nagraniach. Góra jest, ale nie tak rozciągnięta, dokładna jak w japońskich deckach. Jest troszkę przygaszona. Na szczęście nie ma szorstkości, czy natarczywości, nic nie irytuje. Nie jest to też ciepłe i pogrubione granie znane z niektórych decków vintage.

Dual C 844 metodyka testów:

Kolja sprawa. Otóż magnetofonu słucha się z ogromną przyjemnością, pod warunkiem, że słuchamy kaset, które Dual sam nagrał. To nie jest najlepszy deck do odsłuchu obcych nagrań. Ale jak już sam nagra…. Np. to co potrafi zrobić ze zwykłą Maxelką UR zasługuje na szacunek. Rzadko który deck jest w stanie nagrać zwykłe żelazo tak dynamicznie, czysto.

Do nagrań używałem kaset TDK SA, BASF CR-SII, Fuji JPII, Maxell UR, Fuji DR-Ix, RAKS SD-SX, TDK MA i innych. Piszę o tym ponieważ Dual świetnie różnicuje brzmienie poszczególnych taśm. Słychać, że każda taśma ma swój charakter, modyfikuje pasmo. Nie chodzi o to, że deck nie ma kalibracji i takie efekty są oczywiste. Mam na myśli taśmy podobnej klasy, które zapisując się z tym samym poziomem, ilością wysokich tonów, jednak inaczej nagrywają średnicę, bas, charakter wysokich jest inny etc. I na tym Dualu świetnie to słychać. Słychać od razu, która taśma jemu pasuje, a która niekoniecznie.

Dual C 844 podsumowanie:

Na koniec słowo o nagraniach z podwójną prędkością, czyli 9,5cm/s. Tu nikt Ameryki nie odkryje, różnica w stosunku do nagrań z prędkością 4,76cm/ jest podobna jak w magnetofonach szpulowych (np. 9,5 a 19cm/s, czy 19 a 38cm/s). Dźwięk staje się gładszy, płynniejszy, jakby mniej poszarpany. Muzyka wypływa z kolumn z większą swobodą. Magnetofon więcej wybacza słabszym taśmom. Jak w szpulaku.

Dual C 844 dane techniczne:

Type: 3-head, single compact cassette deck
Track System: 4-track, 2-channel stereo
Tape Speed: 4.75, 9.5 cm/s
Heads: 1 x combination record/playback, 1 x erase
Tape Type: type I, FeCr, CrO2, Metal
Noise Reduction: B, C
Input: 100mV (line)
Output: 0.58V (line)
Accessories: remote control

 

Wszystko o Dual C 844 w temacie na naszym forum. Zapraszamy!

Dual C 844 – user’s manual

Dual C 844 – service manual