Onkyo Integra TA-2900

Onkyo Integra TA-2900 front

Onkyo Integra TA-2900 – ogólnie:

to top model Onkyo z lat 1984-86. Był także najdroższym magnetofonem, jaki firma Onkyo wyprodukowała w ogóle. Kosztował w Niemczech 2200 marek, a w USA 950 zielonych. 2090 i 2900 to ten sam deck, którego Onkyo oznaczało w zależności od rynku, na którym był sprzedawany i nie chodzi tylko o USA. Np. w Niemczech był TA-2900, a po sąsiedzku w Holandii nie wiedzieć czemu TA-2090.

Onkyo przez długie lata lubiło pakować do swoich decków mechanizmy Sankyo i taki napęd znajdziemy w TA-2090. Dwa wałki, direct drive to standard w tej klasie magnetofonów. Do napędu szpulek zastosowano idler, połowa lat 80-tych to jeszcze za wcześnie na zębatki. Aplikacja Sankyo w tym modelu okazała się wyjątkowo udana. W teście amerykańskiego „Stereo Review” (nr 3/88) TA-2090 zwyciężył, jeśli idzie o parametr drżenia i kołysania dźwięku, osiągając 0,014% WRMS. No dobra, wygrał, ale z kim ? Np. z Dragonem, Revox B-215, Tandberg TCD-3014 i Harman Kardon CD-491. Nieźle jak na naleśnika z choinką na froncie ?  W teście niemieckiego Audio (nr 6/85) powtórka z rozrywki – Onkyo również wykazał się najniższym „wow and flutter”, prócz wyżej wymienionych pokonując ASC AS-3001, B&O Beocord 9000, Marantz SD-930 oraz TEAC Z-7000.

 

Onkyo Integra TA-2900 – użytkowanie:

Użytkowo jest dobrze z małymi uwagami. Kalibracja biasu, zwana przez Onkyo Accubiasem jest automatyczna, działa sprawnie i dość dokładnie. Szkoda, że nie ma możliwości manualnej korekty, a przecież można było użyć takiego patentu, jak w znakomitym TA-2070 czy TA-6711. Dziwne, że w szczytowym decku ograniczyli tę ważną funkcjonalność. Korekcja poziomu jest manualna, rasowo dla każdego kanału z osobna.
Istnieje możliwość wyłączenia Układ Dolby HX PRO. Tu mała uwaga: w Onkyo Integra TA-2900 wyłączenie HX PRO wyraźnie słychać, w przeciwieństwie do innych magnetofonów z taką opcją. Zauważyłem, że wysokich tonów jest mniej i deck nie ciągnie ich już tak daleko.

Częstą usterką pojawiającą się w Onkyo Integra TA-2900  jest uszkodzenie, a właściwie zużycie potencjometrów kalibracji „rec cal”. Magnetofon przestaje wtedy nagrywać. Potencjometry te są o tyle specyficzne, że można je wcisnąć i pokrętła chowają się wtedy w płycie czołowej decka. W moim egzemplarzu został wykonany mod, który polegał na zastąpieniu felernych wciskanych potencjometrów zwykłymi ALPS’ami o tej samej wartości, które pochodzą od „dawcy” – innego decka Onkyo. Działa bez zarzutu.

Należy wspomnieć o delikatnej płycie czołowej decka, w oryginalnym „militarnym” kolorze, kojarzącym się też z malowaniem wagonów PKP w PRLu.  Byle dotknięcie i już widać uszkodzenie lakieru. W TA-2070 było identycznie.

 

Onkyo Integra TA-2900 – brzmienie:

Całkiem poważnie Onkyo podeszło do dźwięku, który moim zdaniem jest w tym modelu wyborny. Główną cechą, najbardziej przykuwającą uwagę, jest niesamowita jak na magnetofon kasetowy przestrzeń. Spotkałem się z opiniami, że scena budowana przez Onkyo Integra TA-2900 jest rozdmuchana, nienaturalnych rozmiarów etc. Mam nieco inne zdanie. Owszem, scena jest obszerna, magnetofon potrafi pokazać, że dźwięki mogą pojawiać się z boków kolumn i daleko od nich. W kaseciakach przeważnie napotykamy problem wąskiej, ściśniętej między kolumnami sceny. Tymczasem Onkyo Integra TA-2090 generuje dźwięk znakomicie oderwany od głośników. O tym, że nie jest to dźwięk rozdmuchany świadczy precyzyjna lokalizacja pozornych źródeł dźwięku. Wokale są  punktowo osadzone na środku sceny, a kiedy trzeba pięknie wychodzą przed kolumny. Magnetofon posiada dopracowaną pastelową, głęboką barwę, gra dostojnie, żadne dźwięki nie irytują. Wysokie tony są gładkie. Bas głęboki i kontrolowany. Zwraca uwagę bardzo dobra detaliczność, ale szczegóły są pięknie wplecione w przekaz, który nigdy nie staje się nadmiernie analityczny i techniczny. Te maniery jako żywo przypominają mi magnetofon szpulowy. Ogólnie mógłbym określić dźwięk Onkyo jako „studyjny”.
Jedyne czego Onkyo nie robi to „nie daje po uszach”, dlatego mogą znaleźć się tacy, którzy odbiorą magnetofon jako mało ekspresyjny, żywy.

Wg mnie dźwięk Onkyo Integra TA-2900 to granie bardzo wysokiej próby.

Wszystko o TA-2900 w temacie na naszym forum. Zapraszamy!

Onkyo Integra TA-2900 service manual

Onkyo Integra TA-2900 owner’s manual