Technics RS-TR555

 

Technics RS-TR555 dane techniczne:

Type: auto reverse, double compact cassette deck
Track System: 4-track, 2-channel stereo
Tape Speed: 4.8 cm/s
Heads: 2 x record/playback, 2 x erase
Tape Type: type I, CrO2, Metal
Noise Reduction: B, C, DBX, HX Pro
Frequency Response: 20Hz to 19kHz (Metal tape)
Signal to Noise Ratio: 92dB (DBX)
Wow and Flutter: 0.07%
Input: 60mV (line)
Output: 0.4V (line)
Dimensions: 430 x 136 x 290mm
Weight: 5.5kg
Year: 1989

źródło:hifiengine.com

Technics RS-TR555 budowa :

Tego modelu chyba nie trzeba nikomu przedstawiać… tzw. trzy piątki. Niedoceniana w szanowanych gronach, bo to plastikowy Technics. I takim z wyglądu jest, nic szczególnego. Ale jej walory zaczynają się ujawniać w trakcie obsługi i słuchania. Jak dla mnie jest to kopiarka na pięć z plusem, dodać tylko regulowany bias i głowice (technics-owskie AX) i byłaby kopiarka marzeń, ale oczywiście bez przesady.

Technics RS-TR555 brzmienie:

Bardzo fajnie brzmiąca kopiarka, dynamiczna, dość przejrzysta i poprawnie grająca. Można by ując, że w porównaniu z niemodyfikowanym RS-B965 to 555 gra lepiej. To już sporo przemawia na jej korzyść.  Dużo by napisać na jej temat, ale ja skrócę się do minimum . Dwie kieszenie z nagrywaniem, szybki auto-revers. O dziwo nie traci azymutu głowica po dłuższym użytkowaniu, a przecież kręci się tam i z powrotem. Głowice dość trwałe, miałem kilka i w żadnej nie trafiła mi się zajechana głowica.

Napęd złożony z dwóch silników na kieszeń:  jeden od capstanów, drugi pomocniczy odpowiada za przewijanie i dowijanie . Żadnych idlerów gumiastych: tylko zębatki. I owe zębatki są czasami powodem do zmartwień: lubią się rozsypać, tzn. pęknąć na połączeniu z osią silnika. Jeszcze pozostaje problem mikro-styków od klawiszy funkcyjnych, ale to tylko wymiana na nowe i śmiga dalej parę latek. Bardzo ładny wyświetlacz jak na kopiarkę, czytelny i dość szybki, z regulowaną podziałką dB w dwóch zakresach . Układu redukcji to dolby B i C i oczywiście HX-Pro. I jako jedna z ostatnich kopiarek Technics-a posiadała DBX w drugiej wersji .

Technics RS-TR555 usterki, naprawa:

I posypała się prawdopodobnie zębatka od silnika przewijania w mojej przewijarce 555. Prawa kieszeń jest martwa. Przewijanie nie działa w żadną stronę, jak wciśnie się Play taśma idzie ok ale prawy nawijający talerzyk stoi. Czyli to co zwykle bywa w tych modelach nieszczęsna zębatka. Teraz muszę go rozebrać i się przyjrzeć . Podejrzewam że pękła. Jest ona osadzona na osi silnika. Ktoś ostatnio pisał na AS o tym samym problemie . Kiedyś w moich poprzednich 555 było to samo, ale po sklejeniu wszystko wróciło do normy. Widać to powyżej na załączonych zdjęciach.

 

Więcej o RS-TR555 w temacie na naszym forum. Zapraszamy!