Technics RS-M253X

Technics RS-M253X front

Technics RS-M253X krótka historia:

Kupiłem sobie zepsuty magnetofon z 1983 roku. Po pierwsze; był tani bo zepsuty, a po drugie nie miałem zamiaru go naprawiać gdyż chodziło mi głównie o części zamienne do mojego RS-B85. Magnetofon po uruchomieniu „świecił” tylko kieszenią, funkcje leżały no i wyświetlacz martwy. Zbyt dobrze to nie wyglądało. Środek czysty, bez śladów ingerencji amatorów.

Technics RS-M253X budowa i naprawa:

Elektronika wywołała spory uśmiech. Jest jej dużo i jest wszędzie :) . Było mi żal tak to zostawić. Stan wizualny frontu bardzo dobry, kilka zabrudzeń wyglądających jak zarysowania okazały się proste do usunięcia. Skos głowicy AX fabryczny (kupiłem go dla głowicy kasującej w super stanie).

Mechanizm jest taki sam jak w B85. Jedyna różnica polega na tym, że te M-ki kręcą napędem taśmy od razu po włączeniu POWER. B85 dopiero po wciśnięciu PLAY. Deck był i jest śliczny i biorąc pod uwagę powyższe achy i ochy zrobiłem się ciekawy czy i jak gra.

Po obejrzeniu mechanizmu, który znam na wylot i wstępnej ocenie stanu elektroniki postawiłem śmiałą diagnozę. Do wymiany paski, bo mechanizm nie będzie pracował skoro sterownik nie dostaje sygnałów z krańcówek, no i gdzieś jest przerwa w zasilaniu wyświetlacza lub jest padnięty w co nie chciało mi się wierzyć.

Paski – strzał w 10. Wyświetlacz – suche luty na złączu .Wykonałem też wstępnie konserwację mechaniki aby nie pracował na starych smarach.

Technics RS-M253X dane techniczne:

Type: 3-head, single compact cassette deck
Track System: 4-track, 2-channel stereo
Tape Speed: 4.8 cm/s
Heads: 1 x combination record/playback, 1 x erase
Motor: 1 x reel, 1 x capstan
Tape Type: type I, CrO2, Metal
Noise Reduction: B, C, DBX
Frequency Response: 20Hz to 22kHz (Metal tape)
Signal to Noise Ratio: 92dB (DBX)
Wow and Flutter: 0.04%
Input: 60mV (line), 0.25mV (mic)
Output: 0.4V (line)
Dimensions: 430 x 97.6 x 273mm
Weight: 5.3kg
Finish: black, silver

źródło:hifiengine.com

 

Technics RS-M253X brzmienie:

Jak gra? Deck gra świetnie. Testowałem na kilku taśmach oryginalnych. Gra podobnie jak B85, szczegółowo i dynamicznie. Dźwięk ma dynamikę i jest zróżnicowany, nie jest płaski i męczący, sprawia przyjemność. Absolutnie nie dokonuję żadnych regulacji. Nie ma potrzeby.

Na koniec chcę jeszcze wspomnieć, że deck posiada ciekawe funkcje jak:

– wyszukiwanie do 20 utworów

– music repeat

B85 tego nie ma :(

by @justified

 

Więcej o RS-M253X w temacie na naszym forum. Zapraszamy!

Technics RS-M253X service manual download