Bang & Olufsen Beocord 9000

Bang & Olufsen Beocord 9000 top front

Bang & Olufsen Beocord 9000 :

to urządzenie, pokazuje nieco inne, awangardowe podejście do techniki magnetofonowej. Już wygląd magnetofonu zwiastuje jego odmienność, ale prawdziwe creme de la creme znajdziemy we wnętrzu urządzenia.

Magnetofon Beocord 9000 był bardzo drogim urządzeniem jak na deck kasetowy ponieważ kosztował w USA 1800USD a w Niemczech 3500DM. Zatem konkurował z takimi zawodnikami jak; Nakamichi Dragon, Luxman K-05, Teac Z-7000, Tandberg TCD-3014A, ASC AS-3001 etc. Nie miał łatwo tym bardziej, że deck był bardzo specyficzny i nawet fanom kaseciaków niełatwo było i jest przekonać się do tego modelu.

Tyle pieniędzy za mechanizm z jednym wałkiem napędowym ? Gdyby wałek miał jeszcze direct drive to O.K., ale w Beocordzie są zwykłe paski! A system trzech głowic bez możliwości podsłuchu po taśmie (jak w niszowym Nakamichi 581) ? I ten biedny wyświetlacz. Kto by to kupił ? A jednak znaleźli się klienci. Magnetofon otrzymał znakomite recenzje w prasie branżowej. Można przypuszczać, że nietuzinkowy design zwabił także majętnych miłośników pięknych przedmiotów.

Bang & Olufsen Beocord 9000 dane techniczne:

beo dane Bang & Olufsen Beocord 9000

Proszę zwrócić uwagę na pasmo przenoszenia magnetofonu. Takie osiągi dają do myślenia : jak oni to zrobili ? B&O, firma tworząca lifestylową designerską elektronikę.

Bang & Olufsen Beocord 9000 budowa:

Kilka słów dotyczących budowy magnetofonu. Jaki koń jest każdy widzi. Na zewnątrz aluminium, szkło, naturalna okleina drewniana. Pod spodem jest już trochę gorzej. Chassis magnetofonu składa się z dwóch części, które po odkręceniu dwóch śrub rozkładają się jak księga.

Chassis jest plastikowe, ale plastik wydaje się bardzo sztywny i mocny, szczególnie dolna „wanna” z zasilaczem, mechanizmem etc.

Mechanizm posiada JEDEN! silnik, który napędza jeden wałek napędowy i szpulki za pomocą dwóch pasków. Nie wiem, jak udało się zejść z drżeniem i kołysaniem dźwięku przy takiej konstrukcji do 0,1% DIN. Może dzięki silnikowi, ponieważ jest to tzw. FG Servo Motor (frequency generated servo system). Podnoszenie mostka z głowicami, przełączanie funkcji odbywa się przy użyciu dwóch elektromagnesów. Mechanizm o prostej konstrukcji w przeważającej części wykonano z metalu, a produkowany był na zamówienie przez zewnętrzną japońską firmę. Niestety nie udało się ustalić jaką.

Głowica zapis-odczyt została zaprojektowana specjalnie do tego modelu dla firmy Bang & Olufsen i wykonano ją z materiałów sendust (zapis) i ferryt (odczyt).

Bang & Olufsen Beocord 9000 seriws i naprawa:

Małe fotostory z serwisu mechanizmu.. Krótko mówiąc trzeba było dostać się do zespołu szpulek i hamulców, nie było to bardzo trudne. Przy okazji delikatne smarowanko „tu i tam” o czym autor filmu nie wspomina, chyba że to dla niego oczywista oczywistość.

Więcej o Beocord 9000 w temacie na naszym forum. Typowe usterki, techniki naprawy. Zapraszamy!