Onkyo Integra TA-2550 / TA-2600

Onkyo Integra TA-2550 front

Onkyo Integra TA-2550 / TA-2600 dane techniczne:

Type: 3-head, single compact cassette deck
Track System: 4-track, 2-channel stereo
Tape Speed: 4.8 cm/s
Heads: 1 x combination record/playback, 1 x erase
Motor: 1 x DC servo, 2 x DC
Tape Type: type I, CrO2, Metal
Noise Reduction: B, C, HX Pro
Frequency Response: 20Hz to 19kHz  (Metal tape)
Signal to Noise Ratio: 80dB  (dolby C)
Wow and Flutter: 0.045%
Input: 60mV (line)
Output: 0,5V (line)
Dimensions: 435 x 132 x 366mm
Weight: 5,8kg
Accessories: remote control
Year: 1989
źródło:stereo-hifi.com

 

Onkyo Integra TA-2550 zakupiłem na znanym portalu. „Tradycyjnie” niesprawny – po włączeniu zapalał się tylko wyświetlacz. Klawisze sterowania mechanizmem nie działały. Środek był zakurzony. Widać było, że od dawna nikt do decka nie zaglądał. Ciekawostką był sposób „naprawy doraźnej” wykonany przez sprzedawcę. Domniemywam, że w którymś momencie sprzęt uległ awarii u poprzedniego właściciela. Ten nie potrafiąc (lub może nie mając zamiaru naprawiać czy oddać do naprawy) po prostu uciął kabel sieciowy i wystawił na chodnik. Stamtąd pewnie zgarnęła go „ekipa” i przywiozła do Polski. Tu już zadziałali „fachowcy”: wprowadzili nowy kabel do wnętrza i zamiast dolutować go do odpowiednich kołków to wziął skręcił odizolowane przewody i taką fuszerkę zaizolował taśmą. Ale cóż można wymagać od firmy, która w nazwie ma dumnie zamieszczone HI-END? 🙂

Onkyo Integra TA-2550 bazuje na identycznej płycie głównej co słynna Integra TA-2570. Oczywiście nie wszystkie miejsca na elementy elektroniczne są wykorzystane, ale te co są to „na oko” są te same co w słynnym bracie. Mechanizm bazuje również na tym samym mechanizmie Sankyo, który w różnych wariantach spotykamy w wielu deckach. W 2550 jest to wersja z jednym capstanem i przekładnią pasową. Oczywiście „na pokładzie” mamy 3 głowice.

Onkyo Integra TA-2550 / TA-2600 brzmienie:

Brzmieniowo 2550 niewiele odbiega od wyższego (2570) modelu. Ma pewnie z 90% jego walorów. Na moje ucho wszystkimi aspektami zbliża się do 2570, jednakże ustępuje nieznacznie pod każdym względem. Czyżby na delikatnie słabsze osiągi ma wpływ zastosowanie tylko jednego capstanu? Być może tak jest w istocie. Dual capstan zapewnia w teorii stały i równomierny naciąg taśmy. W praktyce też daje mniejszy współczynnik W&F co ma niebagatelny wpływ na precyzję oddania przestrzeni, lokalizację etc.

Przy odrobinie szczęścia magnetofon ten można kupić w rozsądnej cenie. Obecnie ceny na znanym portalu są absurdalnie wysokie, nie tylko w odniesieniu do tego modelu. Na chwilę obecną kwota powiedzmy 150 pln za sprawny i w dobrym stanie egzemplarz wydaje się rozsądna. Wyższe ceny to oczywiście oczekiwanie na „jelenia”. Jeżeli znajdziecie go do wcześniej wymienionej kwoty to można wziąć. Fajna maszynka do codziennego słuchania muzyki z kasety.

 

Wszystko o Onkyo Integra TA-2550 / TA-2600 w temacie na naszym forum. Zapraszamy!