Revox B 710

Revox B710 front

Revox B 710 budowa:

Bardzo skomplikowana maszyna. Zbudowana na wielu układach scalonych. Piętą achillesową jest procesor główny, który w wielu egzemplarzach nie wytrzymuje próby czasu. Nie do dostania na rynku wtórnym, udało mi się go zdobyć dopiero u producenta. Tanio nie było, ale sprzęt uratowany. Miałem z nim kilka kłopotów, ale udało się je rozwiązać.

Revox B 710 modyfikacja:

Bardzo dobrą i prostą operacją jest wymiana tulejek w silnikach reel-szpulek. Można je zamienić na łożyska i stają się w ten sposób prawie nie do zdarcia.
Ja porwałem się jeszcze na wymianę tulei wałków capstanów na łożyska, ponieważ ten deck ma u mnie „dożywocie” i mogłem się pokusić na eksperyment. Założyłem łożyska powszechnie dostępne, ale z dużą tolerancją wykonania co skutkuje dość głośną pracą. Nie wypada dobrze podczas wieczornego słuchania, ale da się z tym żyć. Efektem jest niezniszczalność mechaniczna transportu, brak obsługi (nie trzeba martwić się o smarowanie) i praca capstanów bez oporów. Dla mnie to ważniejsze od bezgłośnej pracy. Niezawodność w tym wypadku jest nie do przecenienia.

UWAGA. NIE POLECAM takiej modyfikacji. Nie wykonam jej nikomu, jeśli poprosi, bo z pośpiechu, roztargnienia i robienia „dwóch rzeczy na raz” złamałem wałek capstana. Operacja założenia łożysk wymaga sporo czasu i spokoju, czego na nieszczęście nie mam. I tak dokonałem niemożliwego. Na szczęście był dostępny taki wałek na Ebay i kupiłem, żeby nie stracić okazji. I 330 złotych poszło… Nowy wałek jest od modelu B215, ale wymiarami pasuje idealnie i różni się tylko zmatowieniem części styku wałka z taśmą i rolką. W sumie to nawet lepszy od oryginału.

Revox B 710 podsumowanie:

Ten magnetofon zostaje u mnie na zawsze. Przebrnąłem z nim przez kilka koszmarnych usterek i kłopotów i w sumie żal by było tych godzin spędzonych nad nim. Nikt mi za nie nie zapłaci, więc…. Dźwięk wyrównuje kwestie finansowe i na dobrze nagranej kasecie pokazuje, że nawet 35 lat temu inżynierowie potrafili zrobić coś wspaniałego, mając do dyspozycji znacznie mniejsze możliwości niż obecnie. Kosztował i kosztuje wiele, ale warto było się skusić. Pomimo wielu problemów…

autor: MamutDK

Revox B 710 dane techniczne:

Type: single compact cassette deck
Track System: 4-track, 2-channel stereo
Tape Speed: 4.78 cm/s
Motor: 2 x reel, 2 x capstan
Tape Type: type I, CrO2, Metal
Noise Reduction: B, C
Frequency Response: 30Hz to 20kHz  (Metal tape)
Signal to Noise Ratio: 72dB  (dolby C)
Wow and Flutter: 0.1%
Total Harmonic Distortion: 1.5%
Input: 70mV (line), 0.7mV (mic)
Output: 0.775V (line)
Dimensions: 452 x 151 x 352mm
Weight: 10.4kg

 

 

Wszystko o B 710 na naszym forum. Zapraszamy!