Aiwa Excelia XK-009

Aiwa Excelia XK-009

Aiwa Excelia XK-009 został kupiony na Ebay`u, bez pilota, w bardzo dobrym stanie wizualnym (jedynie górna obudowa porysowana), jako używany, sprawny. Było sporo czyszczenia, pachnie papierosami. Początkowo myślałem, że bardzo grzebany (fioletowy lakier na śrubie do regulacji głowicy kasującej i lewej rolki dociskowej), ale chyba nie, ten fiolet to chyba rodzaj plomby gwarancyjnej, bo jest też na kilku śrubach mocujących obudowę, a na śrubie do ustawiania azymutu go nie ma.

Ale faktycznie działa i odtwarza pięknie, tak jak mówią. Jest ogromny i b. ciezki. Muszę jeszcze opanować jak się używa wbudowanej kalibracji. Jedynie W&F nie jest jak z fabryki bo wynosi koło 0,08 %. Może to wina pasków (choć wyglądają dobrze – firmy Thakker) ? W zestawie dostałem jakieś zapasowe no name, pewnie z Ebay`a od sprzedawcy z Niemiec (nie wiem czy warto je zakładać). Na forum TH piszą, że trzeba kupować te od Marrs Communications po 50 dolarów para (plus drugie tyle wysyłka).

 

Aiwa Excelia XK-009 dane techniczne:

Type: 3-head, single compact cassette deck
Track System: 4-track, 2-channel stereo
Tape Speed: 4.8 cm/s
Heads: 1 x record, 1 x playback, 1 x erase
Motor: 1 x system servo, 2 x DC
Tape Type: type I, CrO2, Metal
Noise Reduction: B, C, HX Pro, DBX
Frequency Response: 20Hz to 22kHz (Metal tape)
Signal to Noise Ratio: 95dB (DBX)
Wow and Flutter: 0.018%
Input: 50mV (line)
Output: 0.53V (line)
Dimensions: 469 x 136 x 432.7mm
Weight: 10.2kg
Year: 1989

 

Po wymianie pasków na nowe (od Williama Thakkera), czyszczeniu, przesmarowaniu i naprawie mechanizmu (brakowało uszczelki lewej osi capstanu i spreżynki od strony lewego koła zamachowgo), regulacji prędkości, azymutu i prędkości silniczków, W&F 0.04-0.05 %.

Gra super, klasa wyżej w stosunku do tego co dotychczas sluchalem.

Kasety nagrane na NAD 6300 to czysta poezja, soprany są wywalone w kosmos ! Słychać dźwięki których na NAD nie było a to przecież na nim były nagrane.

Magnetofon został poddany modyfikacji bo w zasilaczu strasznie grzały się podzespoły.

Więcej o Aiwa Excelia XK-009 w temacie na forum. Typowe usterki i sposoby naprawy. Zapraszamy!