Technics RS-B605 dane techniczne:
Type: 2-head, single compact cassette deck
Track System: 4-track, 2-channel stereo
Tape Speed: 4.8 cm/s
Heads: 1 x record/playback, 1 x erase
Motor: electronic control DC
Tape Type: type I, CrO2, Metal
Noise Reduction: B, C, HX Pro, DBX
Frequency Response: 20Hz to 19kHz (Metal tape)
Signal to Noise Ratio: 92dB (DBX)
Wow and Flutter: 0.06%
Input: 60mV (line), 0.25mV (mic)
Output: 0.4V (line)
Dimensions: 430 x 114.5 x 287mm
Weight: 4.3kg
Technics RS-B605 krótka historia:
Magnetofon kupiłem ze względu na chęć posiadania go jako element o wartości sentymentalnej. Miał to być w związku z tym Technics. Miał być srebrny podobnie jak reszta zestawu. Również firmy Technics. Pojawiały się to tu to tam różne modele z panelem ALU. Ktoś kupił przede mną podczas gdy inny był w złym stanie i tak dalej. Wypatrzyłem dwa modele: RS-B608 i RS-B605. Początkowo nie przykładałem większej wagi do szczegółów technicznych. Miał uzupełniać zestaw, stać i wyglądać. Zacząłem mimowolnie analizować temat. B608 z autorewersem wyglądał super podczas gdy B605 nie miał autorewersu no i… te bez były bardziej PRO . Ponieważ ktoś wylicytował B608 dość wysoko więc kupiłem 605-kę. Reasumując: sprawa rozwiązana.
Przyszedł brudny z klawiszami dosłownie zabitymi brudem. Takim dwudziestoparoletnim brudem. Po wstępnym sprawdzeniu wszystkich funkcji i pozytywnym wyniku inspekcji, rozebrałem pacjenta na części pierwsze.
Problemy zdiagnozowane:
1. Brud (klawiatura, wyświetlacz, pokrętła, panel, cały był brudny, środek OK)
2. Zużyta głowica rec/play
3. Paski i rolka do wymiany
4. Dziwne zakłócenia na obu kanałach bez taśmy wskaźnik poziomu to wychwytywał
5. Standardowa konserwacja mechanizmu (czyszczenie, smarowanie, itp.)
Technics RS-B605 serwis-założenia ogólne:
Rozłożenie na części dla osoby mającej jako takie zdolności techniczne problemu bezsprzecznie nie stanowi. Uważać należy na elektronikę ze względu na ładunki elektrostatyczne. Należy stosować delikatne traktowanie wszelkich przewodów i taśm wlutowanych na stałe. Chodzi o to aby ich zbytnio nie nadwyrężać i jeszcze bardziej nie przeginać. Front panel został również wyczyszczony od środka aby wyświetlacz pięknie świecił ponieważ jest bardzo ładny. Potencjometry zachowały dawny opór stawiany przy obracaniu i absolutnie nie trzeszczały w związku z tym więc nie ruszałem. Najwięcej problemów sprawiła mi klawiatura…. myślałem, że prawdopodobnie jest pozdzierana wierzchnia warstwa farby i jak wnioskuję brud jest nie do usunięcia. Kupiłem drugiego decka z ładna klawiaturą
Spoko. Miał służyć jako baza części zapasowych, bo już w trakcie renowacji wiedziałem, że znów kocham magnetofony. Wróciły bezsprzecznie demony dawnych lat hehe
Technics RS-B605 serwis:
Wymieniłem paski i rolkę na substytuty. Głowica została wymieniona na ALPS A668. Głowica ta jest miękka, ale gra przepięknie, no i mam na zapas drugą. Jak to mówią… dupa blada! Taśma spada z rolki wgłąb. Po wielu próbach i lekturze opisów internetowych udało mi się ustalić, że problemem jest zbyt wysokie napięcie silnika nawijającego taśmę. Według SM, napięcie silnika współpracującego z rolką nawijającą wynosi 4.0V. Moja elektronika w trakcie pracy podawała 4,5V, czyli pod obciążeniem. Coś mi nie grało. Niby mała różnica ale procentowo 11%. Dodam, że te mechanizmy, produkowane przez ALPSa co jest godne uwagi nie mają sprzęgieł. OK. Sprawdzamy na drugim magnetofonie, przecież po to go kupiłem. Mierzę podczas pracy…. 3,7V (prawie 17% różnicy). Prześledziłem schemat na miarę moich umiejętności i prawdopodobnie winę ponosi sterownik silnika lub któryś z rezystorów – kiedyś do tego wrócę.
Po przełożeniu płyty głównej problem ustał. Nie miałem skrupułów, bo i tak czekała mnie regulacja elektroniki z uwagi na wymianę głowicy (różnice w impedancji około 50Ω).
Technics RS-B605 serwisu ciąg dalszy:
Deck wyczyszczony, paski i rolka wymieniona, głowica nowa. Aaaa. Jeszcze jedno w sprawie rolki. Ma być „beczułkowata”. Te mechanizmy są dość proste i za poprawne prowadzenie taśmy odpowiada rolka w kształcie beczki i dlatego też taśma ustawia się na największej średnicy.
Czas zająć się zakłóceniami, które nasiliły się po wymianie głowicy
To samo. Tak na marginesie. Wszystkie stare kondziorki trzymały parametry i niektóre były bliżej wartości nominalnych od nowych. Nie wracałem do starych. Deck jest mój i nie mam schizy oryginalności, poza tym niczego złego nie zrobiłem
Rozwiązanie było następujące. Zakłócenia, które zauważyłem na samym początku były dopuszczalne przez producenta a źle wyregulowane „0” wyświetlacza powodowało „śmieci” na wskaźnikach poziomu. Podczas odtwarzania zakłócenia malały bo kaseta ma metalowy ekran osłaniający głowicę – proste. ALPS zbierał te zakłócenia niestety dużo bardziej no i okazało się, że sieje silnik przewijania. Główny silnik capstanu posiada oryginalnie pierścień z MU-metalu, czego nie posiada silnik przewijania. No to co? Mam drugiego decka. Założyłem pierścień na silnik przewijania i co? STAŁ SIĘ CUD. Żadnych zakłóceń ponieważ zmniejszył je pierścień. Polecam.
Więcej o Technics RS-B605 w temacie na forum. Typowe usterki i sposoby naprawy. Zapraszamy!