Technics RS-B900

Technics RS-B900 specyfikacja:

±0.05%(W peak、EIAJ) 0.03%(W.R.M.S)
周波数特性ノーマル:20Hz~18kHz ±3dB
CrO2:20Hz~19kHz ±3dB
メタル:20Hz~21kHz ±3dB
S/N比NR off:57dB(AWTD、1kHz、3%3次歪率)
ドルビーB NR on:66dB(CCIR)
ドルビーC NR on:74dB(CCIR)
dbx on:92dB(AWTD、1kHz、3%3次歪率)
電源AC100V、50Hz/60Hz
消費電力23W
外形寸法幅483x高さ141x奥行290mm
重量7.5kg

Jak na rasowego Japończyka przystało parametry są po japońsku :)

 

Technics RS-B900:

Deck trafił do mnie celem przejrzenia i regulacji serwisowych ponieważ z czasem nieco niedomagał. Ten egzemplarz wymagał małego serwisu,  regulacji i przejrzenia parametrów, no i…. byłem po prostu ciekawy tego „czołgu”. Magnetofon budzi respekt w przeciwieństwie do swoich niektórych krewniaków. Jest duży i nawet ciężkawy 7,5kg. Mechanizm to dobrze znany z tej serii, „strzelający” solenoidami klasyk z tej linii. Prosty ale nie sprawiający problemów Direct Drive uzupełniony o dual capstan.

Ten model w odróżnieniu od Technics RS-B965 posiada głowicę AX – amorficzną, co wróży długowieczną pracę i wysokie parametry. Zbudowany jest elegancko: wygląda schludnie, wszystko jest uporządkowane, zarówno na płytkach drukowanych jak i konstrukcyjnie. PCB enkodera i dekodera jest chronione solidnymi osłonami z metalu. We wnętrzu nie uświadczycie także żadnej plątaniny kabli -zero! Ład i porządek.

Zastosowano systemy redukcji szumów B,C i dBX. System HxPro dba o odpowiednią wartość prądu podkładu podczas nagrywania. System kalibracji pozwala sprawnie dopasować parametry nagrywania do każdego rodzaju taśmy.

Jak każdy sprzęt mający parę latek na karku tak i ten miał pewne usterki co warto zauważyć nie były one poważne. Czyszczenie potencjometrów wykonał kolega Maciej, od którego sprzęt przyjechał a reszta regulacji zająłem się sam. Zdziwienie wzbudziła niska jakość potencjometru zapisu co widać na zdjęciu z oscyloskopu.

Stwierdziłem drobne odchyłki poziomów odtwarzania, korekcji wymagały poziomy nagrywania i odpowiedź częstotliwościowa, regulacja dBX a na koniec regulacja systemu kalibracji. Wszystkie parametry ustawione do taśmy TDK AD z końca lat 80.

 

 

Wszystko o Technics RS-B900 w wątku na naszym forum. Usterki i sposoby naprawy. Zapraszamy!