Technics RS-B85

RS-B85 front

Technics RS-B85 krótka historia:

Po wielu perypetiach, stałem się posiadaczem RS-B85. B100 był dla mnie za drogi i bardzo trudno dostępny, więc kilka miesięcy po moim „zachorowaniu” na audio vintage i poskładaniu srebrnego Technicsa z końca lat 80′, rozpocząłem poszukiwania RS-B85.Znalazłem na E-zatoce interesujący egzemplarz i dokonałem zakupu. Trochę się potargowałem, ale i tak był drogi.Przyszedł… rozwalony widlakiem przez DHL. To osobna i smutna historia. Nie wracajmy do tego. Musiałem znaleźć dawcę aby naprawić wyczekanego decka. Po długich poszukiwaniach zebrałem części pozwalające mi rozpocząć renowację. Praktycznie cały drugi deck, z tym że w kawałkach. Uszkodzenia były dość spore, ocalała elektronika, silniki, itp. Front panel pokrzywiony, capstan zerwany, masakra.

 

Technics RS-B85 naprawa:

Aby doprowadzić magnetofon do stanu sprzed katastrofy należało:

1. Wymienić mechanizm z uwagi na zerwany capstan (podpora łożysk ślizgowych)

2. Wymienić cały frontpanel plus zamiana wyświetlacza (dawca miał wypalony).

3. Uszkodzony deck miał głowice w lepszym stanie, więc przełożenie bloku głowic.

4. Wymiana i czyszczenie sprzęgieł filcowych.

5. Wymiana pasków na zamienniki.

6. Nowa rolka z ramieniem.

7. Czyszczenie idlerów.

8. Czyszczenie i smarowanie mechanizmu (CX80, olej capstan itp.)

9. Regulacje 0db i 40db – z uwagi na wymianę wyświetlacza

10. Regulacje wysokości i skosu (skos w trakcie – czekam na taśmę serwisową)

11. Czyszczenie i konserwacja wszystkich potencjometrów front panelu (wylutowanie, rozebranie i czyszczenie kontaktem PR)

Technics RS-B85 budowa:

Parę słów o kulturze pracy mechanizmu. Nie jest to RS-B100 z uwagi na zastosowanie 2 silników. Brak DD skutkuje trzaskami elektromagnesów podczas włączania PLAY, PAUZY, STOP.

Przewijanie jest głośne z uwagi na wykorzystanie sprzęgła zwiększającego docisk idlerka… przewijania wink Technics RS B85 .

Ogólnie jest OK. Koła zębate grube w pięknym stanie, silniki mocne jak cholera – widać, że projektowane na wyrost. No i fajnie.

Idlery sztuk 2 w dobrym stanie – wyczyszczone pracują bez poślizgu po zakończeniu przewijania.

Tor przesuwu taśmy jest ciekawy. Tak jak w RS-m253X naciąg taśmy jest niezależny od lewej rolki odwijającej. Mechanizmy z 2 capstanami realizują naciąg wiadomo jak, czyli poprzez róznicę w średnicy wałków capstanów. RS-B85 wykorzystuje do tego filcowy docisk współpracujący z głowicą kasującą – sprytne, proste i skuteczne. Wadą tego rozwiązania jest szybciej zużywająca się głowica kasująca 🙂  Poza tym same zalety w postaci prostszego mechanizmu. Parametry równomierności przesuwu są praktycznie takie jak w RS-B100 – po co przepłacać 🙂

cJak ktoś chce to można sobie puścić 315Hz i ile tam jeszcze chce z CD i dokonać lekkiej kalibracji z wykorzystaniem pokrętła poziomu zapisu i balansu. Na większości taśm nagranie brzmiało praktycznie jak źródło czyli super. Deck dysponuje POTĘŻNĄ elektroniką na miarę B100 i taką samą głowicą AX. OK.

Technics RS-B85 dane techniczne:

Type: 3-head, single compact cassette deck
Track System: 4-track, 2-channel stereo
Tape Speed: 4.8 cm/s
Heads: 1 x record, 1 x playback, 1 x erase
Motor: 1 x capstan, 1 x reel
Tape Type: type I, CrO2, Metal
Noise Reduction: B, C, DBX
Frequency Response: 20Hz to 22kHz (Metal tape)
Signal to Noise Ratio: 92dB (DBX)
Wow and Flutter: 0.05%
Input: 60mV (line)
Output: 0.4V (line)
Dimensions: 430 x 99 x 279mm
Weight: 5.2kg
Year: 1985
źródło:hifiengine.com

 

Więcej o Technics RS-B85 w temacie na naszym forum. Zapraszamy!