Denon DR-F6

Denon DR-F6 dane techniczne:

Type: 3-head, single compact cassette deck
Track System: 4-track, 2-channel stereo
Tape Speed: 4.8 cm/s
Heads: 1 x combination record/playback, 1 x erase
Motor: 1 x capstan, 1 x reel
Tape Type: type I, CrO2, Metal
Noise Reduction: B, C
Frequency Response: 25Hz to 21kHz  (Metal tape)
Signal to Noise Ratio: 73dB  (dolby C)
Wow and Flutter: 0.027%
Input: 70mV (line), 0.35mV (mic)
Output: 0.775V (line)
Dimensions: 434 x 117 x 320mm
Weight: 7.5kg

 

Denon DR-F6

Deck trafił do mnie od Kolegi z forum. Nie był do końca sprawny: nie działało podświetlenie a prędkość przesuwu taśmy była w zakresie iście ekspresowym. Winny był oczywiście silnik, który w tym decku jest typu Direct Drive.Teoretycznie sprawny (bo kręcił) ale po włączeniu słychać było wyraźne „rozbieganie” silnika. W modelu wyższym mamy kwarcową stabilizację tu jednak jej nie ma. Kilka chwil z sonda oscyloskopową w reku i fragmentem instrukcji serwisowej na ekranie komputera i znalazłem przyczynę usterki: brak było doprowadzenia sygnału z cewki silnika do układu. Przyczyna była prozaiczna : cewka połączona jest z resztą układu przewodem i na styku wtyk-gniazdo nie było tzw. przejścia. Wyjęcie wtyczki, oczyszczenie szpilek z tlenków i ponowne osadzenie wtyczki przywróciło poprawne funkcjonowanie układu. W końcu można było ustawić poprawna prędkość przesuwu.

Direct Drive ma wiele zalet: brak zużywającego się paska a jakość dostępnych pasków ostatnio znacznie pogorszyła się, niski poziom W&F, duży moment obrotowy.

Kolejna usterką było niedziałające podświetlenie ładnych wskaźników wskazówkowych. Dwa dni oczekiwania na dostawę i w końcu można było uzupełnić oświetlenie.

This slideshow requires JavaScript.

Wieczorem widok jest bezcenny. Słuchanie kaset z tego decka to przyjemność. Starsze linie Denonów oferują bardzo dobre brzmienie: trochę gęste, dobrze osadzone, z lekkim własnym kolorytem i dość spójne. To nie jest reprezentant „japońskich cherlaków” z późniejszych lat.

Denon DR-F6 wieczorem

 

Denon DR-F6 service manual

Więcej o Denon DR-F6 w temacie na naszym forum. Typowe usterki i sposoby naprawy. Zapraszamy!