Aiwa XK-S9000

Aiwa XK-S9000 front

 

Aiwa XK-S9000 specifications:

Type: 3-head, single compact cassette deck
Track System: 4-track, 2-channel stereo
Tape Speed: 4.8 cm/s
Heads: 1 x playback, 1 x record, 1 x erase
Motor: 1 x DC servo, 3 x DC
Tape Type: type I, CrO2, Metal
Noise Reduction: B, C, S, HX Pro
Frequency Response: 13Hz to 24kHz (Metal tape)
Signal to Noise Ratio: 84dB (dolby S)
Wow and Flutter: 0.018%
Input: 50mV (line)
Output: 0.53V (line)
Dimensions: 469 x 151 x 415mm
Weight: 14kg
Accessories: remote control
Year: 1991
Note: optical/coaxial input, 18-bit linear dual D/A convertor

Aiwa XK-S9000 opis:

Aiwa XK-S9000. Kupiona jakies 6 lat temu. Zestaw z oryginalnym pudełkiem, ze styropianami, pilot, instrukcja. Stan bardzo ładny, idealny wręcz bym powiedział, dotarła cała bez przygód, solidnie zapakowana. Z wyglądu dla mnie, obok Sony TC-K990ES w złotym kolorze, jedne z ładniejszych decków ‚ery nowożytnej’.

Serwis:

Aiwa od początku pracowała bardzo dobrze w sensie, że wszystko działało, nic nie było popsute mechanicznie, czysty w środku i tylko dla profilaktyki go rozebrałem i nasmarowałem na nowo.

Paski były do wymiany od strzała, założone były jakieś sznurówki. Kupiłem od Maarsa wiec ten problem załatwiony został szybko.

Z rzeczy, które były do ‚poprawy’ w tym egzemplarzu to trzeszczący na potęgę przełącznik tape/source. Początkowo nie chcący ruszać oryginalności rozebrałem go bez wylutowania i potraktowałem patyczkiem z IPA – kompletnie nic nie dało, robota głupiego :/

I tak lata mijały, że dopiero stosunkowo niedawno go wylutowałem i wymyłem solidnie jak trzeba. Po złożeniu nic nie trzeszczy, ale najlepsze że dźwięk się zauważalnie od pierwszych sekund otworzył, nabrał powietrza, głębi, czystości. Wcześniej można obrazowo napisać była to jedna plama dźwieku w porównaniu do po czyszczeniu. Sam nie wiem dlaczego nie zrobiłem tego wcześniej, tym bardziej że miałem już wcześniej do czynienia z taką sytuacja we wzmacniaczu gdzie też był zabrudzony przełącznik i wiedziałem ze to rzutuje na dźwięk.

Drugą rzeczą do zrobienia były 2 kondensatory sygnałowe . Miały przebicia, wydawały regularne stuki/puki. Udało mi się, również niedawno, dostać takie same, oryginalne japońskie, wlutowałem, stuki ustały i znowu różnica w dźwięku na lepsze. Pojawiło się więcej energii, mocniejszy dół itp. Wiele osób narzekało w tym modelu na brak tej energii, może te kondy padają po latach w nich, może jakaś partia wadliwa była. Tak czy siak moje były walnięte i miało  to zauważalny wpływ na dźwięk. Więcej usterek nie zlokalizowałem. Teraz regularnie mi przygrywa w domu.

Aiwa XK-S9000 brzmienie:

Aiwa XK-S9000 gra bardzo schludnie (w odróżnieniu od decków ze starszych lat które potrafia zagrać rozbałuszonym dzwiekiem, czego nie krytykuje, tylko opisuje sytuacje), kulturalnie, nic nie wybrzmiewa na siłe, ale niczego nie brakuje.

Jest to połączenie dzwięku ‚nowoczesnego’ z przyjemnym analogowym nalotem, który nadaje ciepło przekazowi. Góra nie jest ostra, ale obecna.

Średnica jest wciągająca, namacalna, pełna, gęsta, tu i teraz, ma fajny timing, jest nasycona i odrywa sie od kolumn.  Nie wszystkim by to odpowiadało, jeśli ktoś lubi dzwięk o charakterystyce V, to ta Aiwa jest nie dla niego.Ogólnie dzwięk można porównać do dobrze skrojonego garnituru, jw: nic nie wybrzmiewa na siłe, ale niczego nie brakuje.

Namawiam osoby posiadające Aiwe 9000 albo 7000 do przetestowania funkcji B-Rec, czyli nagrywanie bez uzywania głowicy kasującej – to działa, jest słyszalna różnica. Musi być użyta kaseta albo nowa, albo skasowana bulk ereaserem. Zresztą nowe też warto skasować bulk ereaserem, bo zdarza się ze fabrycznie nowe kasety mają cykliczne nasilający się i malejący szum.

Różnice dzwiękowe – S9000 jest cieplej grającym deckiem, S7000 graj troszke jaśniej, cały balans tonalny jest troche przesuniety w górę (ale basu broń boże jej nie brakuje) i ogólnie przekaz jest troche bardziej nachalny lecz nie w złym tego słowa znaczeniu. Obie mają wspólny mianownik, to średnica, o której pisałem wyżej – bardzo wciągająca.

by Analogowiec

 

Więcej o Aiwa XK-S9000 w temacie na naszym forum. Typowe usterki i sposoby naprawy. Zapraszamy!